zostavy kotol a zásobník
Najpredávanejšie
Zostava Vaillant VU 246/5-3 ecoTEC pro+ ecoTEC plus IoniDetect - kondenzačný...
Zostava Vaillant VU 246/5-3 ecoTEC pro+ ecoTEC plus IoniDetect - kondenzačný...
Zostava Vaillant VU 246/5-3 ecoTEC pro+ ecoTEC plus IoniDetect - kondenzačný...
Kondenzačný kotol je jednou z možností ako zabezpečiť v dome teplo na vykurovanie, ohrev vody, ale napríklad aj na ohrev vody v bazéne, či vzduchu vo vzduchotechnickom zariadení. Patrí medzi ekonomicky, energeticky a environmentálne vhodnejšie riešenia oproti klasickým plynovým kotlom, ktorých predaj už skončil, keďže nespĺňali požiadavky na efektívnosť. Kondenzačný kotol spáli menej plynu a vytvorí menšie množstvo spalín, navyše čistejších než u iných typov kotlov.V novostavbách, ktoré majú v blízkosti prípojku plynu, môže byť kondenzačný kotol jednou z ekonomicky najvýhodnejších možností. No, keďže využíva neobnoviteľný zdroj energie, investíciu treba vždy dobre zvážiť, aj vzhľadom na sprísňujúce sa požiadavky na energetickú hospodárnosť budov. Pri novostavbe je potrebné započítať do investičných nákladov okrem projektu plynofikácie aj samotnú prípojku plynu a komín.
Oproti novšiemu klasickému plynovému kotlu spáli kondenzačný kotol približne o 15 % menej plynu. Pri výmene staršieho kotla prinesie kondenzačný kotol aj vyššie úspory. Podľa stavu pôvodného kotla to môže byť aj 40 až 50 %.Pri výbere nového zariadenia je užitočné poznať špecifiká inštalácií v rôznych prípadoch a vedieť ako kondenzačný kotol funguje a kedy má úspornú prevádzku. Jeho cena je vyššia oproti klasickému kotlu na plyn preto, lebo na vnútorné diely treba použiť materiály odolné voči korózii pri styku s kyslým kondenzátom. Nižšie prevádzkové náklady to však viacnásobne vyvážia.Ak nie je k dispozícii plynová prípojka, alternatívou je tepelné čerpadlo alebo kotol na biomasu. Vykurovanie elektrokotlom alebo priamovýhrevné elektrické vykurovanie je finančne náročnejšie, preto je vhodné predovšetkým v rodinných domoch s veľmi nízkou potrebou tepla.
Prínosy kondenzačného kotla v porovnaní
s klasickým plynovým kotlom:
-nižšia spotreba paliva
-široký rozsah teplôt
-čistejšie spaliny
s kotlom na tuhé palivo:
-široký rozsah modulácie výkonu a teplôt
-čistejšie spaliny
-prevádzka bez manipulácie s palivom a popolom
-nie je potrebný zásobník vody na akumuláciu tepla
s tepelným čerpadlom:
-kompaktné rozmery a menší priestor na zabudovanie
-široký rozsah modulácie výkonu a teplôt
-nižšie náklady na nákup a inštaláciu
Aký je princíp kondenzačného kotla
V plynových kotloch spaľujeme uhľovodíkové palivá, hlavne zemný plyn, menej často skvapalnený plyn. Zemný plyn tvorí takmer úplne metán CH4 (96 až 98 %).Pri spaľovaní plynu sa metán zlučuje so vzdušným kyslíkom.
Vznikajú dve hlavné zložky spalín:
- oxid uhličitý CO2, ktorý prispieva k skleníkovému efektu v atmosfére
- voda H2O, ktorá je úplne ekologická, v horúcich spalinách je vo forme vodnej pary
Z molekuly metánu vznikne len jedna molekula CO2, ale až dve molekuly vody, čo nezaťažuje životné prostredie. Metán je preto šetrnejší ako ostatné uhlíkové palivá, má najlepší pomer atómov uhlíka a vodíka (1:4). Každé palivo s dlhším uhlíkovým reťazcom (propán, bután, kvapalné palivá) má menší pomerný obsah vodíka, preto produkuje viac CO2.