možnosť pripojenia zásobníka
- Bosch, Junkers
- Protherm
- Vaillant
- Viessman
- Buderus
- Attack
- Thermona
- Ariston
- Baxi
- Wolf
- Karma
- Bergen
- Biasi
- Geminox
Najpredávanejšie
Protherm Gepard Condens 12 MKO- závesný kondenzačný kotol s možnosťou pripojenia...
Protherm Gepard Condens 25 MKO- závesný kondenzačný kotol s možnosťou pripojenia...
Protherm Panther Condens 15 KKO- závesný kondenzačný kotol s možnosťou pripojenia...
Protherm Panther Condens 25 KKO - model 2021- závesný kondenzačný kotol s...
Prehľad výhod - vysoko účinný, priestorovo úsporný - intuitivne ovládaný LCD...
Prehľad výhod - vysoko účinný, priestorovo úsporný - intuitivne ovládaný LCD...
Viessmann Vitodens 050-W, 3,2 - 19 kW- nástenný kondenzačný kotol s možnosťou...
Viessmann Vitodens 050-W, 3,2 - 25 kW- nástenný kondenzačný kotol s možnosťou...
Viessmann Vitodens 100-W, 3,2 - 11 kW- nástenný kondenzačný kombinovaný kotol s...
Nástenný kondenzačný kotol Viessmann Vitodens 100-W, 3,2 - 19 kW - s horákom...
Set Buderus Logamax plus GB 122-15i + Logafix 3/4" - Logomax plus GB 122-15i -...
Set Buderus Logamax plus GB 122 - 24i + Logafix 3/4" - Logamax plus GB 122 - 24i -...
Set Buderus Logamax plus GB192-15i, čierny + Logafix 1" - Logamax plus GB192-15i,...
Protherm Panther Condens 30 KKO - model 2021- závesný kondenzačný kotol s...
Kondenzačné kotle do kúrenia s možnosťou pripojenia externého zásobníka, Junkers, Vaillant a dalšie
Plynové kondenzačné kotly s ohrievaním vody v externom zásobníku znamená, že pitná voda nie je ohrievaná priamo v kolti, ale v zásobníku, ktorý sa nachádza vedľa kotla. Na spodnej strane zásobníku je ohrievacia špirála, cez ktorú preteká horúca vykurovacia voda z kotla a týmto systém odovzdáva teplo priamo pitnej vode, ktorá je napustená v zásobníku. V kotli sa nachádza trojcestný ventil, ktorý dokáže prepínať, alebo usmerňovať tok vody, buď do radiátorov, alebo do špirály v externom ohrievači, či bojleri. Toto riešenie ma mnoho výhod, najväčšou výhodou je vždy nahriata a použiteľná voda pre každé odberné miesto v dome.
Tak isto je možnosť použitia aj cirkulačného obehu, ktorý zaisťuje neustále cirkuláciu teplej vody v trubkách v dome a tak nie je nutné čakať, kým odtečie studená voda z batérie. Teplotu vody v zásobníku je možné nastaviť na kotly pomocou čidla, ktorý sa napája do zásobníka vody. V ponuke máme rôzne druhy zásobníkov, či už závesné na stenu, alebo stojace na zemi. Zásobníky sa vyrábajú od 80 litrov, až po solárne bojlery do veľkosti 500 litrov.
Prečo práve kondenzačný kotol?
Kondenzačný kotol je jednou z možností ako zabezpečiť v dome teplo na vykurovanie, ohrev vody, ale napríklad aj na ohrev vody v bazéne, či vzduchu vo vzduchotechnickom zariadení. Patrí medzi ekonomicky, energeticky a environmentálne vhodnejšie riešenia oproti klasickým plynovým kotlom, ktorých predaj už skončil, keďže nespĺňali požiadavky na efektívnosť. Kondenzačný kotol spáli menej plynu a vytvorí menšie množstvo spalín, navyše čistejších než u iných typov kotlov.
V novostavbách, ktoré majú v blízkosti prípojku plynu, môže byť kondenzačný kotol jednou z ekonomicky najvýhodnejších možností. No, keďže využíva neobnoviteľný zdroj energie, investíciu treba vždy dobre zvážiť, aj vzhľadom na sprísňujúce sa požiadavky na energetickú hospodárnosť budov. Pri novostavbe je potrebné započítať do investičných nákladov okrem projektu plynofikácie aj samotnú prípojku plynu a komín.Oproti novšiemu klasickému plynovému kotlu spáli kondenzačný kotol približne o 15 % menej plynu. Pri výmene staršieho kotla prinesie kondenzačný kotol aj vyššie úspory. Podľa stavu pôvodného kotla to môže byť aj 40 až 50 %.
Pri výbere nového zariadenia je užitočné poznať špecifiká inštalácií v rôznych prípadoch a vedieť ako kondenzačný kotol funguje a kedy má úspornú prevádzku. Jeho cena je vyššia oproti klasickému kotlu na plyn preto, lebo na vnútorné diely treba použiť materiály odolné voči korózii pri styku s kyslým kondenzátom. Nižšie prevádzkové náklady to však viacnásobne vyvážia.Ak nie je k dispozícii plynová prípojka, alternatívou je tepelné čerpadlo alebo kotol na biomasu. Vykurovanie elektrokotlom alebo priamovýhrevné elektrické vykurovanie je finančne náročnejšie, preto je vhodné predovšetkým v rodinných domoch s veľmi nízkou potrebou tepla.