so vstavaným zásobníkom
Najpredávanejšie
Závesný plynový kondenzačný kotol Protherm Tiger Condens 20/26 KKZ 21 ...
Závesný plynový kondenzačný kotol Protherm Tiger Condens 20/26 KKZ 42 (verzia...
Protherm Tiger Condens 30/35 KKZ 42- závesný kondenzačný kotol so zabudovaným...
Nástenný kondenzačný kotol Viessmann Vitodens 111-W, 19 kW - s horákom MatriX,...
Nástenný kondenzačný kotol Viessmann Vitodens 111-W, 25 kW - s horákom MatriX,...
Viessmann Vitodens 111-W, 32 kW- nástenný kondenzačný kotol s nabíjacím 46...
Plynové kondenzačné kotly so vstavaným (internovaným) zásobníkom, či nádržou na ohrev vody poskytujú stály a nevyčerpateľný komfort ohrevu teplej vody. Funkcia ohrevu je rovnaká ako u zostáv kotla a zásobníka. Ich výhodou je hlavne malý rozmer a spôsob akým ohrievajú teplú vodu, to znamená pokiaľ sa voda v nádrži minie, kotol funguje na princípe prietokového ohrevu vody. Najpredávanejší kotol tohto segmentu je jednoznačne Protherm Tiger Condens 20/26 KKZ 42.
Kondenzačný kotol so vstavaným zásobníkom teplej vody a nekondenzačný plynový kotol z minulosti sa líšia predovšetkým v úspore plynu. Kondenzačný kotol dosahuje účinnosti o 10-40% vyššiu ako nekondenzačné kotly. Netreba sa však báť ani moderných nekondenzačných kotlov nakoľko ich účinnosť vysoko prevyšuje účinnosť starých plynových kotlov z minulosti.Kondenzačný plynový kotol, ktorý obsahuje vstavaný zásobník teplej vody Vám šetrí priestor, nakoľko už nemusíte pripájať iné zariadenie vedľa kotla alebo pod kotol. Plynový kotol môžete regulovať pomocou klasických izbových termostatov.
Pri ohreve vykurovacej vody sa odovzdáva tepelná energia zo spalín do vody v primárnom výmenníku. Spaliny sa ochladzujú na cca 120 °C a u konvenčných kotlov sú tieto spaliny odvádzané bez ďalšieho využitia do komína. Nie je tak využitá časť tepelnej energie, tzv. latentné - kondenzačné teplo, ktoré je spojené s vodnou parou, vznikajúcou pri spaľovaní plynu. Túto tepelnú energiu dokážu využiť kondenzačné kotle, ktoré majú jeden alebo dva výmenníky veľkej plochy. Po odovzdaní primárneho tepla zo spalín dochádza k jeho ďalšiemu ochladeniu až na teplotu, ktorá sa nachádza pod hodnotou rosného bodu (u zemného plynu 50-55 °C). Ak sa teplota pohybuje v tejto oblasti, vodná para v spalinách kondenzuje, a tým je dodatočne odovzdaná ďalšia tepelná energie do systému. Kondenzačná technika využíva navyše nielen latentné teplo, ale účinnejšie pracuje i s primárnou tepelnou energiou.
ÚČINNOSŤ NAD 100%
Klasický kotol bez systému využitia latentného kondenzačného tepla dosahuje účinnosť max. 92%, pretože časť tepla je vyžarovaná do okolia a časť energie pohltia prevádzkové straty. Pri spaľovaní sa rozlišujú dve hodnoty tepelnej energie – spalné teplo a výhrevnosť. Spalné teplo obsahuje celkové množstvo tepelnej energie, vrátane kondenzačného tepla. U zemného plynu je spalné teplo o 11% vyššie než jeho výhrevnosť a kondenzačný kotol využíva navyše práve kondenzačné teplo. Pri porovnaní konvenčného a kondenzačného plynového kotla sa stanovuje účinnosť kondenzačných kotlov vo vzťahu k výhrevnosti. Výsledné hodnoty sú vyššie o 16% a presahujú hodnotu 100%.