regulácie Viessmann
Najpredávanejšie
VIESSMANN Vitotrol 100, typ UTDB - izbový termostat s digitálnymi spínacími...
VIESSMANN Vitotrol 200-A - diaľková regulácia káblové diaľkové ovládanie pre...
Viessmann Vitotrol 200-E- regulátor/káblové diaľkové ovládanie, ktoré je možné...
ViCare termostat – dvojbodový Smart termostat s dvojbodvým ovládaním kotlabez...
VIESSMANN ViCare termostat – modulačný Smart termostat s moduláciou výkonu kotla...
Synonymom hospodárneho vykurovania sú moderné kondenzačné plynové kotly obsahujúce veľké množstvo regulovateľných prvkov. Kedysi sme zapli kotol a pravidelne sledovali akurát tak to, či je vo vykurovacom systéme dosť vody. Dnes však pokročilé technológie umožňujú sledovať v záujme efektívneho vykurovania viacero ukazovateľov, dovoľujú nám riadiť teplotu na diaľku, nastavovať vykurovanie podľa času a podmienok, aké nám vyhovujú. Jednotlivé komponenty spĺňajúce vysoké nároky na kvalitu, spoľahlivosť, účinnosť sú pri vykurovaní príbytkov zárukou nielen tepelného, ale i užívateľského komfortu.
Regulácia, resp. ovládanie vykurovania, sa už dávno nevzťahuje len na samotný plynový kotol, ale týka sa aj všetkých jeho periférií, ako sú napríklad termostat, termostatická hlavica, vonkajšie teplotné čidlo pre ekvitermickú reguláciu, ovládanie obehového čerpadla teplonosného média a, napríklad v prípade použitia solárneho ohrevu, aj komunikácie s centrálnou riadiacou jednotkou solárneho systému.Cieľom je riadenie a zabezpečenie optimálnej spotreby zemného plynu, zabezpečenie tepelnej pohody a v neposlednom rade aj užívateľského komfortu. Na vrchole celého regulačného reťazca je jednoduchý vstupný údaj, a to je požadovaná teplota v obytnej miestnosti (resp. v miestnostiach domu). Úlohou regulácie je udržanie nastavenej teploty s čo najnižšou spotrebou zemného plynu a s čo jej najmenším výkyvom v závislosti na meniacich sa podmienkach v miestnosti i vonku (výkyvy vonkajšej teploty na základe zmeny počasia).
Poznáme dva druhy základnej regulácie, a to kvantitatívnu a kvalitatívnu.Typickým predstaviteľom kvantitatívnej regulácie je priestorový termostat, ktorý je aj mozgom celého regulačného systému. Typickým príkladom kvalitatívnej regulácie je ekvitermická regulácia. Dnes sú obidva typy regulácie už štandardnou súčasťou kotla a dodávajú sa ako set, ktorý je potrebné nastaviť a vyladiť po inštalácii plynového kotla.Kombináciou kvantitatívnej a kvalitatívnej regulácie sa dostávame na vyšší stupeň regulácie. Tu kombinujeme pre dosiahnutie vyššieho komfortu vykurovania viac vstupných veličín. V prípade kombinácie týchto dvoch typov regulácie si treba dať záležať na odbornej inštalácii, aby nedošlo k nesprávnemu nastaveniu a vyladeniu systému. Viac k problematike kvalitatívnej a kvantitatívnej regulácie sa dočítate v článku Spôsoby regulácie teploty v dome.
Dnešné termostaty je možné v porovnaní so starými typmi považovať za výkonné počítače, ktoré nám umožňujú nastaviť rôzne vykurovacie módy, naprogramovať termostat na rôzne teploty počas celého dňa alebo v rámci týždenného cyklu, zabezpečiť temperovanie v čase kratšej či dlhšej neprítomnosti. Najmodernejšie z nich umožňujú diaľkové monitorovanie a ovládanie (napr. cez mobilnú aplikáciu). Termostaty sú naprogramované tak, aby zabezpečili optimálne spínanie zdroja tepla (kotla), tak aby nedošlo k prekurovaniu, prípadne podchladeniu vykurovaných priestorov a nedochádzalo tak zbytočne k cyklovaniu kotla.
Zmeniť požadovanú teplotu v miestnosti na diaľku zo svojej postele, alebo hoci aj z druhého konca sveta, to už dnes nie je žiadny problém. Pri inštalácii si zvolíme povedzme 3 základné požadované teploty riadenia vykurovania (napr. komfortná, nočná, ekonomická) a tiež aj zadefinujeme intervaly vykurovania. Následne si kedykoľvek môžeme pridať ďalšie požadované teploty vykurovania s príslušným časovým intervalom, v ktorom bude táto teplota udržiavaná na zvolenej hodnote. Ďalšou vymoženosťou súčasnosti je sledovanie vonkajšej teploty cez internet pomocou siete meteostaníc, čo umožňuje kotlu predpovedať zmeny počasia. Nepretržitým porovnávaním teplôt sa tak dokáže kotol adaptovať na zmeny, čím môže dosiahnuť požadovanú teplotu v miestnosti vždy v správny čas.
Programovaniu termostatu sa často nevenuje dostatočná pozornosť a je možné konštatovať, že viac ako 75 % termostatov nie je v súčasnosti naprogramovaných správne, prípadne nie sú naprogramované vôbec. Preto jednou z veľkých výhod v prípade najmodernejších termostatov je ich schopnosť vytvárať a optimalizovať program vykurovania na základe našich zvyklostí. Termostat sa dokáže v podstate naprogramovať sám, a to na základe odpovedí na niekoľko základných otázok. Následne je takto vygenerovaný program možné dodatočne modifikovať. Takýto moderný termostat zabezpečí optimálny štart plynového kotla s dosiahnutím želanej teploty v požadovanom čase, a to aj v závislosti od tepelno-izolačných vlastností domu a vonkajšej teploty.
Vývoj skutočnej a požadovanej teploty v dome je možné sledovať kedykoľvek a kdekoľvek cez príslušnú aplikáciu (smartfón, resp. počítač). Keďže vývoj a zdokonaľovanie technológií neustáva, samozrejmosťou budúcnosti by sa mohla stať aj diaľková diagnostika kotla, kde by opravár vedel v prípade poruchy už na diaľku diagnostikovať typ poruchy a prísť na miesto už s konkrétnym náhradným dielom a potrebným materiálom, aby mohla byť porucha kotla odstránená v čo najkratšom možnom čase.Tieto najmodernejšie vymoženosti v rámci regulácie vykurovania a monitorovania sa už v dnešnej dobe stávajú štandardnou súčasťou tzv. inteligentných domov, kde dokážeme na diaľku ovládať, monitorovať, nastavovať základné funkcionality domu, a to vrátane vykurovacieho systému. Ak sa chystáte kúpiť nový kotol, určite sa oboznámte dobre aj s možnosťami jeho regulácie a nechajte si nastaviť systém odborníkmi. Veď teplo je jeden z najdôležitejších parametrov, ktorý chce mať každý z nás vždy k dispozícii a určite pod kontrolou.