programovateľné termostaty
Najpredávanejšie
Programovateľný termostat Saswell T19 7 biele prevedenie Montáž na stenu, alebo...
Týždenné programovatelné izbové termostaty Salus, Honeywell na vykurovanie do domov a bytov
Programovateľné izbové termostaty sú najpoužívanejším a najpredávanejším sortimentom v oblasti termostatov. Umožňujú regulovať teplotu na základe užívateľského nastavenia. To znamená cez deň vykurovaciu teplotu a v noci nočnú teplotu. Niektoré termostaty dokážu snímať teplotu už po 0,2 °C, napríklad termostat SALUS 091FL. Ostatné štandardne po 0,5 °C. Všetky termostaty sú bezpotencionálne, to zmenená, že spínajú kontakt cez ktorý nepreteká elektrický prúd. Zopnutie kontaktu na kotly signalizuje požiadavku na kúrenie. K dispozícií je široký výber termostatov od rôznych výrobcov. Salus, Honeywell, Seitron a ďalšie...
-
Na čo slúži termostat a ako funguje
Termostat je v podstate regulátor, ktorý udržuje teplotu v miestnosti približne na želanej hodnote, ktorú na ňom nastavíte. Môže ovládať kotol, elektrické podlahové vykurovanie, tepelné čerpadlo či iný zdroj tepla. Najlacnejšie termostaty sú mechanické – tie fungujú na princípe kontaktu z bimetalického prúžku, ktorý sa vplyvom tepla ohýba a pri určitej nastavenej teplote zopne a prepojí obvod. Na nastavenie požadovanej teploty slúži otočné koliesko alebo posuvný ovládač. Zložitejšie termostaty obsahujú elektronické obvody, nastavujú sa tlačidlami a sú zväčša vybavené aj displejom, ktorý zobrazuje aktuálnu, prípadne požadovanú teplotu. Môžu byť napájané priamo z kotla (či iného vykurovacieho systému) alebo z batérií.
Umiestnenie termostatu
Termostat, bez ohľadu na to, o aký typ ide, by mal byť umiestnený na mieste s prirodzeným prúdením vzduchu. Neumiestňujte ho teda do rohov, ani k vykurovacím telesám, oknám či pod klimatizáciu. Mal by sa nachádzať vo výške aspoň 150 cm a aspoň 25 cm od dverí, aby nebol ovplyvňovaný prievanom. Berte do úvahy aj ďalšie tepelné zdroje – ak máte spoločný termostat pre viacero miestností, neumiestňujte termostat napr. do obývačky s krbom či do kuchyne. Nadmerné teplo v týchto miestnostiach by ho totiž mohlo ovplyvniť a v ostatných častiach domu by potom teplota bola príliš nízka. Taktiež si dajte pozor na priame slnečné svetlo či tepelné zdroje v podobe chladničky, televízora, počítača a iných spotrebičov.