Kondenzačné kotly
- s prietokom, ohrevom TUV
- možnosť pripojenia zásobníka
- zostavy kotol a zásobník
- so vstavaným zásobníkom
- regulácie pre kotly
- odťahy spalín, dymovody
- návody, podklady, cenníky
- aký kondenzačný kotol?
- otázky a odpovede
Najpredávanejšie
Zostava Protherm Gepard Condens 25 MKO+ Gepard Condens 25 MKO - závesný...
Zostava Protherm Panther Condens 25 KKO + Panther Condens 25 KKO - závesný...
Zostava Protherm Panther Condens 30 KKO + Panther Condens 30 KKO - závesný...
Kondenzačné kotly sú momentálne najpokrokovejšie a najmodernejšie zariadenia na vykurovanie domov, bytov, či kancelárii. Už zo slova kondenzačný je zrejme, že sa nejedná o klasický plynový kotol, ale o kotol, ktorý pracuje v tkz. kondenzačnom režime. Využíva teda latentné úbytkové teplo, ktoré vzniká aj pri kondenzácii a druhýkrát ho spotrebúva do vykurovacieho systému.
Pre optimálne podmienky kondenzačného kotla je nutné aby teplota vykurovacej vody bola približne 50°C. Z toho dôvodu sú spaliny s nízkou teplotou. Kondenzačný kotol je doporučené používať v kombinácii ekvitermickej regulácie alebo klasického izbového termostatu. Všetky kondenzačné kotly regulujú svoj výkon moduláciou horáka alebo ventilátora. Dymovod alebo odvod spalín musí byt použitý s odolného materiálu voči kondenzátu.
Ako funguje kondenzačný plynový kotol?
Vodná para sa vo výmenníku ochladzuje pomocou vratnej vody, ktorá sa z vykurovacieho systému vracia späť do kotla. Táto voda už odovzdala svoje teplo v miestnostiach a prúdi do neho späť studená. V kotle sa studená voda stretáva s vodnou parou, ktorá sa ochladí a kondenzuje. Kým sa para ochladila, odovzdala svoje teplo vratnej vode a tá sa tak predhriala. Kotol potom musí vodu len zohriať na požadovanú teplotu. Vďaka predhriatiu už nemusí ohrievať vodu o toľko stupňov, čím sa zníži spotreba plynu.
Väčšina kondenzačných kotlov funguje pri teplote vratnej vody do 55 °C. Čím je teplota nižšia, tým para lepšie kondenzuje. Preto je pre využitie s kondenzačným plynovým kotlom ideálne nízkoteplotné vykurovanie, ktoré má teplotný spád 55/35 °C, teda teplota vratnej vody je 35 °C. To dosiahnete pri inštalácii podlahového, stropného alebo plošného stenového vykurovania. Pri novostavbách ide o bežne využívaný štandard.
Správne zvolený výkon
Výkon vykurovacej sústavy v dome by mal zodpovedať jeho celkovým tepelným stratám. Kondenzačný kotol nesmie byť príliš slabý, pretože nedokáže interiér dostatočne vykúriť. Kotol však nesmie byť ani zbytočne silný, čo môže byť problém najmä v moderných nízkoenergetických domoch. Príliš výkonný kotol zbytočne cykluje – často sa zapína a vypína a nepracuje v optimálnom režime.Šetrí plyn aj náklady na vykurovanie
Kondenzačný plynový kotol dokáže znížiť spotrebu plynu asi o 15 percent. Ak ste používali starý a neefektívny kotol, výrobcovia sľubujú úsporu väčšiu ako 30 percent.Moderné kondenzačné kotly je možné napojiť na inteligentné termostaty, ktorými sa dá precízne korigovať teplota v byte. Vďaka tomu ušetríte na vykurovaní omnoho viac.
Rátajte s vyššou investíciou
Pri kondenzačnom plynovom kotly rátajte s vyššou cenou a plynovou prípojkou. Cena týchto zariadení sa v porovnaní s inými kotlami pohybuje na podstatne vyššej úrovni. Rozdiel môže byť aj v niekoľkých stovkách eur. Cena sa odvíja od konkrétneho modelu.S vysokými nákladmi často súvisí aj nutnosť zavedenia pripojenia na verejný plynovod. Táto položka sa týka všetkých, ktorí predtým používali iný zdroj vykurovania a kondenzačný kotol budú využívať po prvýkrát. Napriek týmto negatívam môžeme o kondenzačných kotloch hovoriť ako o dobrej investícii, ktorá zníži spotrebu a podporí komfort vo vašej domácnosti.